OA60EC-UR-1WBIP68A
- Mfr.Part #
- OA60EC-UR-1WBIP68A
- Manufacturer
- Orion Fans
- Description
- FAN EC 60X25MM 95-264VAC IP68 AT
- Manufacturer :
- Orion Fans
- Product Category :
- AC Fans
- Air Flow :
- 19.5 CFM (0.546m³/min)
- Approval Agency :
- ATEX, CE, cURus, UR
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
- Ingress Protection :
- IP68 - Dust Tight, Waterproof
- Noise :
- 31.0dB
- Operating Temperature :
- -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 2.40W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 3950 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 60mm L x 60mm H
- Static Pressure :
- 0.170 in H2O (42.3 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 95 ~ 264VAC
- Weight :
- 0.133 lb (60.33 g)
- Width :
- 25.00mm
- Datasheets
- OA60EC-UR-1WBIP68A
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| OA600 | Orion Fans | 6 | 6 FAN TRAY 115V 660CFM |
| OA600S | Orion Fans | 14 | 6 FAN TRAY 115V 14" DEEP 660CFM |