MC9S12C32VPBE16
- Mfr.Part #
- MC9S12C32VPBE16
- Manufacturer
- NXP Semiconductors
- Description
- IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52TQFP
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
- Core Processor :
- HCS12
- Core Size :
- 16-Bit
- Data Converters :
- A/D 8x10b
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 35
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 52-LQFP
- Peripherals :
- POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Not For New Designs
- Program Memory Size :
- 32KB (32K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 2K x 8
- Speed :
- 16MHz
- Supplier Device Package :
- 52-TQFP (10x10)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.35V ~ 5.5V