464-BR28H-NRO
- Mfr.Part #
- 464-BR28H-NRO
- Manufacturer
- Visual Communications Company, LLC
- Description
- PMI .250" LED 28V TAB DIFF RED
- Manufacturer :
- Product Category :
- Panel Indicators, Pilot Lights
- Current :
- 16.5mA
- Features :
- Ingress Protection :
- Lamp Color :
- Red
- Lens Color :
- Red
- Lens Size :
- 9.91mm Dia
- Lens Style :
- Round with Flat Top
- Lens Transparency :
- Diffused
- Millicandela Rating :
- 14mcd
- Panel Cutout Shape :
- Round
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Vf (Typ), If (Max)
- Termination Style :
- PC Pin
- Type :
- LED
- Viewing Angle :
- 60°
- Voltage :
- 28V
- Wavelength - Peak :
- 635nm
- Datasheets
- 464-BR28H-NRO
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 464-054-521-D | Modular Cable Assemblies (VA) | 35,000 | CABLE MOD 6P4C PLUG TO CABLE 5' |
| 464-074-522-D | I/O Interconnect | 148 | CABLE MOD 6P4C PLUG TO CABLE 7' |
| 464-10-202-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 2POS |
| 464-10-204-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
| 464-10-206-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
| 464-10-208-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM |
| 464-10-210-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
| 464-10-212-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM |
| 464-10-214-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM |
| 464-10-216-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM |
| 464-10-218-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM |
| 464-10-220-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM |
| 464-10-222-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM |
| 464-10-224-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
| 464-10-226-00-580000 | Mill-Max | 35,000 | CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |