PR405-BG28H
- Mfr.Part #
- PR405-BG28H
- Manufacturer
- Visual Communications Company, LLC
- Description
- PMI 12-08-16
- Manufacturer :
- Product Category :
- Panel Indicators, Pilot Lights
- Current :
- 16.5mA
- Features :
- Ingress Protection :
- Lamp Color :
- Green
- Lens Color :
- Lens Size :
- 5mm, T-1 3/4
- Lens Style :
- Round with Domed Top
- Lens Transparency :
- Millicandela Rating :
- 10mcd
- Panel Cutout Shape :
- Round
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Vf (Typ), If (Max)
- Termination Style :
- PC Pin
- Type :
- LED
- Viewing Angle :
- 60°
- Voltage :
- 28V
- Wavelength - Peak :
- 565nm
- Datasheets
- PR405-BG28H
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| PR40 | Tripp Lite | 16 | AC/DC CONVERTER 13.8V 550W |