TXL 035-0524D
- Mfr.Part #
- TXL 035-0524D
- Manufacturer
- TRACO Power
- Description
- AC/DC CONVERTER 5V 24V 35W
- Stock
- 48
- Manufacturer :
- TRACO Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output 1 :
- 4 A
- Current - Output 2 :
- 1.3 A
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 84%
- Features :
- Adjustable Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 35W
- Product Status :
- Active
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 375 VDC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 5V
- Voltage - Output 2 :
- 24V
- Voltage - Output 3 :
- Voltage - Output 4 :
- Voltage - Output 5 :
- Voltage - Output 6 :
- Datasheets
- TXL 035-0524D
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| TXL 015-05S | TRACO Power | 35,000 | AC/DC CONVERTER 5V 15W |
| TXL 015-12S | TRACO Power | 35,000 | AC/DC CONVERTER 12V 16W |
| TXL 015-15S | TRACO Power | 35,000 | AC/DC CONVERTER 15V 15W |
| TXL 015-24S | TRACO Power | 35,000 | AC/DC CONVERTER 24V 15W |
| TXL 015-3.3S | TRACO Power | 35,000 | AC/DC CONVERTER 3.3V 10W |
| TXL 015-48S | TRACO Power | 35,000 | AC/DC CONVERTER 48V 15W |
| TXL 025-05S | TRACO Power | 33 | AC/DC CONVERTER 5V 25W |
| TXL 025-12S | TRACO Power | 78 | AC/DC CONVERTER 12V 25W |
| TXL 025-15S | TRACO Power | 5 | AC/DC CONVERTER 15V 26W |
| TXL 025-24S | TRACO Power | 172 | AC/DC CONVERTER 24V 26W |
| TXL 025-3.3S | TRACO Power | 35,000 | AC/DC CONVERTER 3.3V 20W |
| TXL 025-48S | TRACO Power | 35,000 | AC/DC CONVERTER 48V 27W |
| TXL 035-0512D | TRACO Power | 48 | AC/DC CONVERTER 5V 12V 35W |
| TXL 035-05S | TRACO Power | 5 | AC/DC CONVERTER 5V 35W |