LCW25US48
Mfr.Part #
LCW25US48
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 48V 27W
Stock
81
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Industrial
Approval Agency :
CE, EN, UKCA, UL
Current - Output 1 :
570 mA
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
88%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
27W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
48V