ESS150-15
Mfr.Part #
ESS150-15
Manufacturer
ETA-USA
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Stock
6
Manufacturer :
ETA-USA
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, CSA, cURus, SEMKO
Current - Output 1 :
10 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
89%
Features :
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Power (Watts) :
150W
Product Status :
Active
Standard Number :
60950-1; UL 508
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 110 ~ 350 VDC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
15V