PM400-14B
Mfr.Part #
PM400-14B
Manufacturer
FSP Technology
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Stock
13
Manufacturer :
FSP Technology
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UL
Current - Output 1 :
16.67 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
300W (400W Forced Air)
Product Status :
Active
Standard Number :
60601-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
24V