HWS300-48/HD
Mfr.Part #
HWS300-48/HD
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
7 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
85%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V