SCS120PW12
Mfr.Part #
SCS120PW12
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
10 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
85%
Features :
Adjustable Output, PFC
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Output 2 :
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 4 :
Voltage - Output 5 :
Voltage - Output 6 :
Datasheets
SCS120PW12
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
SCS1-E Panduit Corporation 24 CONN BUTT SPLICE 1 AWG CRIMP
SCS1-Q Panduit Corporation 35,000 CONN BUTT SPLICE 1 AWG CRIMP