PCA1000F-32
Mfr.Part #
PCA1000F-32
Manufacturer
Cosel
Description
AC/DC CONVERTER 32V 1056W
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE, CSA, cURus, D-Mark, UL
Current - Output 1 :
33 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Power (Watts) :
1056W
Product Status :
Active
Standard Number :
60601-1; 60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
32V