CFM150M360
Mfr.Part #
CFM150M360
Manufacturer
Cincon
Description
AC/DC CONVERTER 36V 150W
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output 1 :
4.17 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
92%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
150W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
5.656 kV
Voltage - Output 1 :
36V