SDS120PS24B
Mfr.Part #
SDS120PS24B
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cUL
Current - Output 1 :
5 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
80%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3000 V
Voltage - Output 1 :
24V