GCU500PS15-EF
Mfr.Part #
GCU500PS15-EF
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 15V 251W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, TUV, UL
Current - Output 1 :
33.4 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
92%
Features :
Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
251W (501W Forced Air)
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
80 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
15V