S8FS-G30048C
Mfr.Part #
S8FS-G30048C
Manufacturer
Omron Automation
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, CSA, cUR, UL
Current - Output 1 :
7 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
87%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V