VMS-450B-36-CFS
Mfr.Part #
VMS-450B-36-CFS
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 36V 450W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, TUV, UL
Current - Output 1 :
12.5 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
450W
Product Status :
Active
Standard Number :
55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
36V