AMEL20-12S277HAVZ-STD
Mfr.Part #
AMEL20-12S277HAVZ-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
cURus
Current - Output 1 :
1.67 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
86%
Features :
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
20W
Product Status :
Active
Standard Number :
60335-1; 60601-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V