NLP40-7624
Mfr.Part #
NLP40-7624
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, CCC, cURus, TUV
Current - Output 1 :
1.6 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
75%
Features :
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Power (Watts) :
40W (50W Forced Air)
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V
Voltage - Output 2 :
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 4 :
Voltage - Output 5 :
Voltage - Output 6 :
Datasheets
NLP40-7624
Manufacturer related products
    CORD NEMA 5-15P
    BREAKER PANEL E/W 5X25A
    MODULE ALARM SPARE
    BREAKER PANEL (4)20X25A 48V