BLP55-3000G
Mfr.Part #
BLP55-3000G
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 55W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE
Current - Output 1 :
7 A
Current - Output 2 :
4 A
Current - Output 3 :
1 A
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
70%
Features :
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
55W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
12V