GPC40-15G
- Mfr.Part #
- GPC40-15G
- Description
- AC/DC CONVERTER 15V 40W
- Manufacturer :
- SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus, TUV
- Current - Output 1 :
- 2.7 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 70%
- Features :
- Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 50°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 40W (50W Forced Air)
- Product Status :
- Obsolete
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 15V
- Voltage - Output 2 :
- Voltage - Output 3 :
- Voltage - Output 4 :
- Voltage - Output 5 :
- Voltage - Output 6 :
- Datasheets
- GPC40-15G
Manufacturer related products
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault BrandsBATT CHARGER DESKTOP 12V 600MA
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault BrandsBATT CHARGER DESKTOP 12V 2.5A
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault BrandsBATT CHARGER WALL MOUNT 6V 400MA
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault BrandsBATT CHRGR WALL MOUNT 12V 300MA
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault BrandsBATT CHARGER WALL MOUNT 6V 600MA