HWS150-48
Mfr.Part #
HWS150-48
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
3.3 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
88%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
150W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V