C53TP50CH
- Mfr.Part #
- C53TP50CH
- Manufacturer
- Sensata Technologies – Crydom
- Description
- SSR RELAY 3PST-NO 50A 48-530V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Solid State Relays
- Circuit :
- 3PST-NO (3 Form A)
- Load Current :
- 50 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- On-State Resistance (Max) :
- Output Type :
- AC, Zero Cross
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Voltage - Input :
- 180 ~ 280VAC
- Voltage - Load :
- 48 V ~ 530 V