RLP73K1ER51FTDF
Mfr.Part #
RLP73K1ER51FTDF
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 0.51 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
510 mOhms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLP73K1ER51FTDF
Manufacturer related products
    CONN PLUG HOUSING CPC 6POS BLACK
    CONN RECEPT HOUSING CPC 6POS BLK
    CONN RECEPT HOUSING CPC 4POS BLK
    CONN HOUSING SOCKET CPC 5POS BLK
    CONN PLUG HOUSING CPC 4POS BLACK