RW1S0BAR100FE
Mfr.Part #
RW1S0BAR100FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.1 OHM 1% 1W J LEAD
Stock
159
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
2512 J-Lead
Power (Watts) :
1W
Resistance :
100 mOhms
Supplier Device Package :
SMD J-Lead, Pedestal
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Tolerance :
±1%