WSL0603R0100DEA
Mfr.Part #
WSL0603R0100DEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
10 mOhms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±0.5%