WSL0603R0100DEA18
Mfr.Part #
WSL0603R0100DEA18
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1/5W 0603
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Resistance :
10 mOhms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±0.5%