SCB16S15B-4HA
- Mfr.Part #
- SCB16S15B-4HA
- Manufacturer
- NKK Switches
- Description
- SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V
- Manufacturer :
- NKK Switches
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button
- Circuit :
- SPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Gray
- Current Rating (Amps) :
- 15A (AC)
- Features :
- With Shroud
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Rear
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 12.50mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-On
- Type :
- Standard
- Voltage Rating - AC :
- 125 V