PPC5605BCLU48
- Mfr.Part #
- PPC5605BCLU48
- Manufacturer
- NXP Semiconductors
- Description
- IC MCU 32BIT 768KB FLASH 176LQFP
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI
- Core Processor :
- e200z0h
- Core Size :
- 32-Bit Single-Core
- Data Converters :
- A/D 29x10b, 5x12b
- EEPROM Size :
- 64K x 8
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 149
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 176-LQFP
- Peripherals :
- DMA, POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Obsolete
- Program Memory Size :
- 768KB (768K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 64K x 8
- Speed :
- 48MHz
- Supplier Device Package :
- 176-LQFP (24x24)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 3V ~ 5.5V