RAC20-05SK
- Mfr.Part #
- RAC20-05SK
- Manufacturer
- RECOM Power
- Description
- AC/DC CONVERTER 5V 20W
- Stock
- 4344
- Manufacturer :
- RECOM Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Household Appliances, ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 4A
- Efficiency :
- 84%
- Features :
- IP20, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- 5-DIP Module, 4 Leads
- Power (Watts) :
- 20 W
- Product Status :
- Active
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
- Voltage - Output 1 :
- 5V