RAC20-09DA
- Mfr.Part #
- RAC20-09DA
- Manufacturer
- RECOM Power
- Description
- AC/DC CONVERTER +/-9V 20W
- Manufacturer :
- RECOM Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Current - Output (Max) :
- 1.12A, 1.12A
- Efficiency :
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 8-DIP Module, 6 Leads
- Power (Watts) :
- 20 W
- Product Status :
- Obsolete
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 9V