KTR10EZPF1002
- Mfr.Part #
- KTR10EZPF1002
- Manufacturer
- ROHM Semiconductor
- Description
- RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805
- Manufacturer :
- ROHM Semiconductor
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Automotive AEC-Q200, High Voltage
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.125W, 1/8W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Resistance :
- 10 kOhms
- Supplier Device Package :
- 0805
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%