LCM3000W-T
- Mfr.Part #
- LCM3000W-T
- Description
- AC/DC CONVERTER 48V 3000W
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB, CE, TUV
- Current - Output 1 :
- 62.5 A
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Adjustable Output, PFC, PMBus™, Remote Sense, Universal Input
- Mounting Type :
- Rack Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 3000W
- Standard Number :
- 60601-1; 60950-1; 62368-1
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 48V