LCM30008-T
- Mfr.Part #
- LCM30008-T
- Manufacturer
- Artesyn Embedded Power
- Description
- AC/DC CONVERTER 18V 3000W
- Manufacturer :
- Artesyn Embedded Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB, CE, cUL, TUV, UL
- Current - Output 1 :
- 166.7 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, PMBus™, Remote Sense, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 3000W
- Product Status :
- Active
- Standard Number :
- 60601-1; 60950-1; 62368-1
- Type :
- Front End
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC, 128 ~ 370 VDC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 18V