LCM300Q-T
- Mfr.Part #
- LCM300Q-T
- Description
- AC/DC CONVERTER 24V 300W
- Applications :
- Industrial, ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB, CCC, CSA, TUV, UL
- Current - Output 1 :
- 12.5 A
- Efficiency :
- 91%
- Features :
- Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 300W
- Standard Number :
- 60601-1; 62368-1; UL 508
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 24V