PFE1000FA-12
- Mfr.Part #
- PFE1000FA-12
- Manufacturer
- TDK-Lambda, Inc.
- Description
- AC/DC CONVERTER 12V 720W
- Stock
- 21
- Manufacturer :
- TDK-Lambda, Inc.
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus, TUV
- Current - Output (Max) :
- 60A
- Efficiency :
- 86%
- Features :
- Remote On/Off, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C (With Derating)
- Package / Case :
- 21-DIP Module
- Power (Watts) :
- 720 W
- Product Status :
- Active
- Standard Number :
- 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 265 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 12V