PFE1100-12-054ND
- Mfr.Part #
- PFE1100-12-054ND
- Manufacturer
- Bel Power Solutions
- Description
- DC/DC CONVERTER 12V 1100W
- Manufacturer :
- Bel Power Solutions
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CCC, cCSAus, CE, CQC, KC, NEMKO
- Current - Output (Max) :
- 90A
- Efficiency :
- 92.9%
- Mounting Type :
- Rack Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 45°C
- Power (Watts) :
- 1100W
- Product Status :
- Active
- Standard Number :
- Type :
- Front End
- Voltage - Input (Max) :
- 72V
- Voltage - Input (Min) :
- 40V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V