PFE1000F-28/T
- Mfr.Part #
- PFE1000F-28/T
- Manufacturer
- TDK-Lambda, Inc.
- Description
- AC/DC CONVERTER 28V 1000W
- Manufacturer :
- TDK-Lambda, Inc.
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Current - Output (Max) :
- 36A
- Efficiency :
- 84%
- Features :
- Remote On/Off, Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C (With Derating)
- Package / Case :
- 21-DIP Module
- Power (Watts) :
- 1000 W
- Product Status :
- Obsolete
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 265 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 28V